Historie oddílu Vlaštovky

Historicky první dívčí oddíl v Mikulově byl založen v roce 1968, hned po obnovení skautingu, zároveň s dvěma dalšími chlapeckými oddíly. Společně se zapojili do obnovování skautských tradic a zvyků, včetně pořádání rádcovských kurzů a skauting v té době jen vzkvétal. V roce 1969 jim byly po dlouhé době přiděleny prostory na střelnici, z těchto prostorů si udělali klubovny, kde se každý týden všichni scházeli. Později byli přemístěni do budovy na amfiteátru v Mikulově. Bohužel nic netrvá věčně, a tak byl po velice krátké době skauting již potřetí zrušen a tím skončila i činnost skautů v Mikulově.

Po revoluci v Roce 1990 byla spuštěna registrace a tak skauting v Mikulově znovu ožil. U Mariánského mlýna se uskutečnil slavnostní oheň. Celý obřad byl ukončen Junáckou hymnou.

Ve stejném roce se obnovil i samostatný dívčí oddíl Vlaštovky pod vedením Jindry Šimáčkové. První družina nesla název Veverky.

V roce 1991 převzala vedení oddílu Jindra Klingerová. V roce 1993 vznikla druhá dívčí  družina, Kuřátka. Rok na to vznikla další družina a to Večernice. Bohužel působila jen jeden rok. To léto se však konal první dívčí tábor ve Skaličce. Dalších šest let se konaly tábory střediskové.

Vedení dívčího oddílu převzala v roce 1999 Žížala.To už měl oddíl družin více a to Delfíni, Svišti, Veverky a Vydry.

Rok na to převzala vedení Máslo. Oddíl převzala už jen se dvěma družinami. Družiny Svišti a Veverky se drželi. Družina Veverek však zanikla v roce 2005, ale v zápětí byla nahrazena družinou Včelky.

Od roku 2008 vedla dívčí oddíl Šárka, i když, jak sama říká, k tomu přišla jak slepý k houslím, jí vedení oddílu vydrželo až do roku 2014. Oddíl přebírala s třema družinami, Žabky, Svišti a Lišky.

Po roce 2014 bylo v oddíle málo členů a rádkyň, bylo nutné zrušit družinu Žabek. Ve stejné době nastartovala vůdkyně oddílu DerDie nový projekt, založení družiny benjamínků. Družina se jmenovala Slůňátka. Družina byla založena jak pro holky tak i pro kluky.

Díky tomuto projektu bylo dost členů na obnovení družiny Žabek v roce 2016. To už vedení oddílu přebral Červotoč. Jelikož přišel z chlapeckého oddílu a měl jiné představy než vedení holek, tak to trochu skřípalo. Časem si na sebe všichni zvykly a dívčí oddíl se vrátil zpátky do starých kolejí. Červotoč si začal říkat ,,pyšná sestra Vůdkyně”. V roce 2019 vznikla družina Mravenečků. Ta má sloužit jako experiment, který se zatím tváří velice úspěšně.

Dívčí oddíl má od roku 2021 novou vůdkyni Copánka.