Historie oddílu

Skautský oddíl Poutníků začal stavět svou činnost na základu oddílu Tekumseh inspirovaného indiánskou tematikou. Další významný mezník v jejich dějinách byla větší spolupráce se smečkou Vlčat od roku 1999. Tu vedl Jirka Ilgner, který dnes již se skautem v Mikulově nespolupracuje. Pro svoje vlčata obětovat moc a ty mu to stejným dílem vracely. V nejsilnějších letech šlo nejspíš o nejlepší oddíl v Mikulově po revoluci, který držel nad vodou celé středisko. V čele oddílu se během let vystřídalo mnoho osobností mikulovského skautingu, kteří se zapsali nesmazatelně do historie oddílu – jmenujme jen několik – Zrzek, Červotoč, Hortva, Bylina…

Družina Dingů byla založena 30. 11. 1991. V této době do ní chodili například: Sáťa, Výr, Zajíc, Sodovka a další. Po celou dobu družina vytrvala, i když několikrát stála na sklonku své existence a byla udržena jen zásahem vedení a spojením s jinou družinou. Přesto se do historie zapsaly hlavně oslavy výročí družiny pro vybrané jedince a tím, že se v ní nejvíce dodržovaly skautské tradice. V roce 1996 se od družiny Dingů odštěpila asi doposud nejlepší družina Škorpioni. V roce 1998 pak vznikla další družina Ostřížů. V roce 2003 se na táboře družiny Dingů a Škorpiónů opět spojili pod názvem Dingové, i když všichni původní dingové po spojení z družiny odešli. V zimě 2005 byl na táboře slavnostní oheň, na kterém se rozhodlo, že Dingové se spojí s nefungujícími Ostříži. Na táboře v Nové Senínce 2006 se ale družina Dingů znovu rozdělila a tím vznikly opět dvě skautské družiny. K dingům přibyli šakalové. Družina šakalů ale v roce 2014 zanikla odchodem prakticky všech svých členů k roverům a nadále tak fungují v oddíle dvě družiny – družina vlčat – Smečka z Taneční hory a družina skautů Dingů. Přestože činnost oddílu za několik posledních let spíše stagnovala či dá se říci, že se i zhoršovala, pod novým vedením od konce roku 2014 se oddíl začíná opět zvedat z hlubin a doufáme, že stoupající trend se i nadále udrží. Klíčový tábor v roce 2015 s celotáborovou hrou Kdo přežije se mimořádně vyvedl a celé vedení se semklo, přestože na táboře prakticky všichni zastávali funkci, kterou nikdy předtím nedělali. S napětím i očekáváním se pak těšíme, jak se oddílu bude dařit nadále.